Niečo o mne

V prvom rade vás vítam na mojej stránke. Volám sa Ivan Majtán, som amatérsky fotograf, kameraman, grafik a čo ja viem čo ešte. Skrátka, mám rád obraz, jeho následné spracovanie a všetko okolo toho. K ďalším záujmom patrí samozrejme rodina, rád si zašportujem, konkrétne chodím behať a bicyklovať.

Prečo som sa rozhodol pre vlastnú stránku ? Asi preto, že práca s PC patrí samozrejme k mojim záujmom a rozhodol som sa naučiť sa niečo nové aj v tomto smere. Stránka je tvorená v systéme WordPress, ktorému som nikdy nevedel prísť na chuť. Ale priznám sa, už si začínam naň zvykať. Takže jej tvorbou sa zároveň učím aj tento systém.

A čo bude tvoriť obsah stránky ? Tak okrem akej-takej tvorby (podľa lenivosti autora), budem sa snažiť uverejniť aj nejaké tipy a návody k software ktorý používam a podobne.

Fotovýbava

Takže k vybaveniu fotografa. Ako hlavný fotoaparát, používam plnoformátovú digitálnu zrkadlovku Nikon D750, takzvaný “fullframe”. Objektívy používam základný AF-S  Nikkor 24-120 1:4 ED VR, širokouhlý AF-S Nikkor 18-35 1:3.5 – 4.5G ED, teleobjektív Tamron 70-200 1:2.8, pevný AF Nikkor 50 1:1.8 D a makroobjektív Tamron AF 90 1:2.8 MACRO 1:1 SP Di. K tomu blesk Nikon SB600, statív Triopo MT-3232X8C, guľovú hlavu Triopo NB-2S, monopod Velbon UU-4000. ND + CPL filtre Haida, ďiaľková spúšť a iné viac či menej nepotrebné príslušenstvo.

Druhý fotoaparát je bezzrkadlovka Panasonic Lumix G7 so základným objektívom Panasonic G Vario 14-42 1:3.5 – 5.6, ktorú som si ale zadovážil primárne na točenie videa. Na turistiku, rodinné výlety, bicyklový výlet je ale malý a ľahký, takže svoje využitie nájde aj tam. Aj k nemu mám ND filtre Haida.

Videovýbava

Ako som už spomínal pri fotovýbave, na video som si zadovážil malú bezzrkadlovku Panasonic Lumix G7. Tá je vhodná najmä na točenie zo statívu, prípadne s použitím gimbalu. V prípade potreby k nej pripojím mikrofón Rode Videomic Go. Na stabilizáciu slúži gimbal Zhiyun Crane 2, ktorý svojou kapacitou zvládne aj pomerne ťažkú kombináciu Nikon D750 + objektív. Ako v prípade fotovýbavy, mám k točeniu sadu ND filtrov značky Haida. Na reportáže je vhodnejšia full HD kamera Canon XF100. Je to už staršia kamera, ale z vyššej rady s kvalitným výstupom, vysokým dátovým tokom a kvalitnejším spracovaním farieb. Ku statívu používam fluidnú videohlavu Velbon PH-368. Na doscvietenie mám LED svetlo z ebay.

PC, software a ostatné vybavenie

Hardware a software na spracovanie všetkého mám jeden 🙂 Konkrétne PC beží na platforme AMD Ryzen 1700X s grafikou GeForce GTX 1060 6G, 2x SSD, 2x HDD. Monitor používam Benq SW2700, tlačiareň Epson L800. Pri retuši používam grafický tablet Huion NEW 1060+.

Software pre fotografiu používam hlavne Adobe Lightroom CC Classic + Adobe Photoshop CC (fotografický plán). K nemu pluginy Google Nik Collection. Na prehliadanie rôznych fotografií, ktoré nemám v katalógu LR, používam ACD See Ultimate 2018, ktorý mi vyhovuje viac ako Bridge od Adobe. Na tvorbu foto prezentácií mám Photodex ProShow Producer vo verzii 7.

Na video používam Magix Vegas Pro + pluginy Mercalli a Neat Video.

Na vektorovú grafiku používam Adobe Illustrator CS6 + Astute Graphics pluginy a ďalšie freeware pluginy.Ďakujem za návštevu
Ivan Majtán